Satış ve Pazarlama

Hedef Kitlenizi 6 Adımda Tanımlayın

Başarılı pazarlama, hedef pazarınızı anlamaya dayanır. Kime satıyorsun? Ürününüzü neden satın almalılar? Ne kazanacaklar?

 1. Çözdüğünüz müşteri sorunlarını anlayın

Teklifiniz için hedef pazarı tanımlamanın başlangıç ​​noktası, çözdüğünüz sorunları anlamaktır. Bunların ne olduğu konusunda iyi bir fikriniz olduğunda, bu sorunlardan en çok kimin muzdarip olduğunu bulmaya başlayabilirsiniz.

 1. Hedef müşterinizin bir resmini çizin

Çözdüğünüz sorunlardan muzdarip olan tüm farklı müşteri türlerini listeleyin. Tamamlandığında, bu müşterilerin bir resmini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunları konuma göre gruplandırın. Örneğin, yüksek net değere sahip kişiler belirli posta kodlarında yaşama eğilimindedir. Bunları pazar sektörüne göre gruplandırın. Bunlar üreticiler mi, işe alım acenteleri vb. Kendinize bu insanlar hakkında başka sorular sorun. Onlar evli mi? Erkek mi kadın mı? Golf oynuyorlar mı? Bunları mümkün olduğunca çok sayıda alakalı şekilde tanımlayın .

 1. Teklifinizden hangi belirli müşteriler yararlanacak?

Sorunları çözmeme maliyetinin, onlarla başa çıkmanın maliyetinden daha büyük olduğunu gösterebilirseniz, davanız zorlayıcı hale gelir. Çözümünüzü uygularken duygusal kargaşa, stres ve itibar riski gibi hususları ve bunun yanı sıra alt satırdaki maliyeti hesaba katın. Bu oluşturan tüm bu faktörler olduğunu da sunan değeri .

Hedef Kitlenizi 6 Adımda Tanımlayın
Hedef Kitlenizi 6 Adımda Tanımlayın
 1. Niş pazarları düşünün

Bugün niş dünyasında yaşıyoruz. Örneğin, artık televizyon programlarının tutsağı değiliz. İstediğimizi dünyanın hemen her yerinden kendi rahatlığımızda izleyebiliriz. Her insan benzersiz bir izleme deneyiminin keyfini çıkarabilir. Web, kişiselleştirilmiş ürünler ve hizmetler sunmada harikadır ve daha önce var olan dağıtım zorluklarının çoğunu ortadan kaldırır.

 1. Hangi şirket uzmanlığını sunabilirsiniz?

Doğru pazarlara karar vermenin bir yolu, işletmeniz ve çalışanları hakkında düşünmektir. Belirli uzmanlık alanlarınız var mı? Örneğin, avukatlarla çalışmak gibi belirli pazarlarda çok deneyiminiz var mı?

 1. Rakipleriniz kimler?

Bu soruların bazılarının cevaplarına karar verdikten sonra, başka nelerin mevcut olduğunu görmek için pazara bakmalısınız. Cevabınız olması gereken soru şudur:

Sorunu çözmek için neden benzersiz bir konumdayım?

Bazı pazar yerleri için cevap yok olabilir. Belirli sektörlerde veya coğrafi bölgelerde bu soruya zorlayıcı bir yanıt olabilir. Soruyu cevaplayamıyorsanız, ya yanlış hedef pazarınız ya da yanlış teklifiniz var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön