İş

Hayır, Diyerek İşinizi Büyütün

Çok fazla isteme maruz kaldığınız için ön kapınıza, “Lütfen rahatsız etmeyiniz” tabelası asmak istediğimiz zamanlar oldu mu?

İşinizi büyütmeniz için gerekli olan stratejik faaliyetlerin bir listesini çıkarmakla başlayın. Bunlar “evet” diyeceğiniz eylemler olacak.

Stratejik faaliyetlerinize ters düşen her şeye hayır deyin. Bu iş sınırlarınızı çizdiğiniz anlamına geliyor.

Basit görünse de, pek çok insan hayır demeyi aşırı derecede zor bir iş olarak görür.

Hayır demenize engel olan şeyler nelerdir?

 • Çatışmadan korkma
 • Beğenilme isteği
 • Bir daha teklif alamamaktan korkma
 • Suçlu hissetme
 • Nasıl söyleneceğinden emin olamama

Daha önce bir şeyi kabul ettikten hemen sonra, öfke ve endişe duyup, hayır demiş olmayı dilediğiniz zamanlar oldu mu?

İstemediğiniz bir şeye evet demek, büyük oranda enerjinizi düşürüp, işiniz için yapmak istediğiniz şeyler konusunda dikkatinizi dağıtır.

İyi haber şu ki, hayır demek çoğu yeni edinilen yetenekte olduğu gibi, pratik yaparak daha kolay bir hal alabilir. Daha da iyisi, bunun aşırı derecede rahatlatıcı olduğunu söylemeliyim. Küçük bir şeyle başlayıp, kendinizi toplamaya hazırlanın.

"<yoastmark

Birisi sizden zaman istediğinde her zaman uygun olacaksınız diye bir koşul yok. Bir görüşmeyi kabul etmeden önce, bunun cidden gerekli olup olmadığına emin olun.

Bazen birisinden size e-posta yoluyla ulaşmasını istemek, konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenmenizi ve nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda karar vermenizi sağlar.

Eğer bu kişiyle gerçekten irtibata geçmek konusunda kararlıysanız, önce bir telefon veya Skype görüşmesi ayarlayın. Eğer olaylar gelişirse, her zaman yüz yüze görüşebilirsiniz.

Emin olmadığınız her zaman yok demeniz gerektiğine bir işarettir. Hiç daha önce “Şüphe ‘yapma’ anlamına gelir” ifadesini duydunuz mu?

Ayrıca, çoğu insanın cevabınız olumsuz bile olsa kararınıza saygı duymalarına şaşıracaksınız. Eğer saygı duymuyorlarsa, bu aranızdakinin dengeli bir ilişki olmadığının göstergesidir.

Neden bugün hayır demeye başlamıyorsunuz? Bir kez zamanınızı nasıl kullanmak istediğinize karar verdikten sonra, hayır diyebileceğiniz şeyleri teşhis etmeniz kolaylaşacaktır. Bu stratejik eylemleriniz için kendinize vakit ayırma adına zaman yaratacaktır. Bu şekilde sizde kendinizi kontrol edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön