Başarı

Hafızanızı Güçlendirmek İçin 8 Adım

Hafızanızı Güçlendirmek : İster zihinsel becerilerinizi geliştirmeyi ister zihninizi keskinleştirmeyi umuyor olun, bu ipuçları güçlü bir hafıza oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Hafıza, yaşamın hemen her aşamasında bir rol oynar. Yeni yürümeye başlayan çocukken ilk adımımızı atmaktan büyüdüğümüzde anılarımızı hatırlamaya kadar, bizi ileriye taşıyan şey hafızadır.

İster daha iyi çalışma alışkanlıkları arayan bir öğrenci, ister becerilerini geliştirmekle ilgilenen bir profesyonel, ister yaşlandıkça zinde kalmak isteyen bir emekli olun, güçlü bir hafıza bir varlık olabilir.

Harekete geç

Kaslarımızı güçlendirmek için egzersiz yapıyoruz, ancak egzersizin zihnimize de ne kadar fayda sağladığını anlamıyoruz.

Araştırmalar, düzenli bir egzersiz rutininin, hipokampusta gerçekleşen öğrenme ve hafızayı geliştirirken, yaşla birlikte zihinsel gerileme olasılığını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Uyku

Her günün sonunda, kendi hafızanız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, düzenli bir saatte yatağa gitmek ve iyi bir gece uykusunun tadını çıkarmaktır.

Uykunun hafıza üzerindeki faydaları üzerine araştırmalar yaklaşık bir asır önce başladı. Uyku ve hafıza işlemenin rolüyle ilgili kalan sorular var, ancak araştırmacılar bir şey üzerinde hemfikir: Sağlıklı bir uyku rutini, çevrimdışı hafıza birleştirmenin önemli bir parçasıdır.

Başka bir deyişle, hafızanızı güçlü tutmak istiyorsanız, beyninizin dinlenmek, günün anılarını gözden geçirmek, önemli olanı saklamak ve sıfırlamak için zamana ihtiyacı vardır.

Güne Bir Destekle Başlayın

Güne bir fincan kahve ile başlamak için pek çok neden var, ancak hafıza geliştirme muhtemelen daha önce düşündüğünüz bir şey değil.

Sabahları ilk iş olarak kahvenin, üniversite çağındaki yetişkinler için açık hafızayı – gerçekleri ve kavramları kasıtlı olarak saklamayı – geliştirdiğini buldu. Bu etki sadece sabah görüldü ve öğleden sonra geçti.

Bu etki gün boyunca yayılmasa da, her sabah hafızanızı tazelemek için kolay ve eğlenceli bir yol sunar. Ve tam olarak sabah insanı olmayan bizler için bu özellikle faydalı bir sonuç olabilir.

Kahve tiryakisi değilseniz, size sabahın erken saatlerinde enerji vermek için en sevdiğiniz kafeinli çay veya meyve suyu içeceğine uzanmayı düşünün.

Hafızanızı Güçlendirmek İçin 8 Adım
Hafızanızı Güçlendirmek İçin 8 Adım

Araçlarınızı Bilin

Özellikle olguları ve kavramları incelemek ve ezberlemek söz konusu olduğunda, insanların öğrenebileceği ve taahhüt edebileceği sayısız ezberleme aracı vardır.

Bu araçlardan bazıları ,tekrarlama ve parçalama gibi etkinliklerini destekleyecek araştırmalara sahipken, diğerleri daha çok bilimsel olmayan kanıtlara dayalı olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön