Girişimcilik

Girişimcilerin Yaptığı 6 Büyük Hata

Makalemizin detaylarında yeni girişimcilerin sık sık yaptığı hataları önlemek için nasıl adımlar atılması gerektiği ve bu adımları atmak için doğru surecin nasıl olduğu detaylıca anlatılmıştır.

Yeni bir işe başlarken kaçınmanız gereken 6 hata:

Az Para Harcamak

Para, yeni girişimcilerin muhtemelen en büyük endişelerinden biridir. Lansman öncesi nakit akışı olmadığında para kazanmak ve tasarruf etmek  her şeyden önce gelir. Yeni girişimciler arasında görmeye alışık olduğumuz iki düşünce yapısı vardır.

  1. Para kazanmak için harcamak,
  2. Para kazanana kadar asgari harcamalar,

Yukarıda bahsettiğimiz iki madde aşırıya kaçıldığında zararlı olabilir. Kısaca kazandığınız parayı akıllıca harcayın ve iyi insanlara, kaliteli ürünlere yatırım yapın. Bunlar uzun vadede sizin için iyi olacaktır.

Rakipsiz Olduğunuzu Düşünmek

Yeni bir işe başladığınızda hiç rakibiniz yok gibi düşünmemelisiniz, çünkü rakiplerinizi görmezden gelmek demek sizin de geride kalmanız anlamına gelecektir.

Maliyete Dayalı Kararlar Vermek

Bütçeniz dar ve kısıtlı olduğunda, yeni işe alımların maliyetini düşürmek size cazip gelebilir. Bu stratejinin sorunu, uzun vadede ödeme yapacak olmanızdan kaynaklanmaktadır.

Ulaşılabilir Hedefler Oluşturmamak

Yeni girişimciler “büyük fikirlerinden” o kadar etkilenebilirler ki, sağlam bir plan olmadan çalışırlar.  Bunun için siz hem kısa hem uzun vadeli hedefler belirlemeye özen gösterin. Bunların spesifik olduklarından emin olun.  Makul bir hedef belirleyin ve ardından ona ulaşmak için atmanız gereken adımları belirleyin.

Girişimcilerin Yaptığı 6 Büyük Hata
Girişimcilerin Yaptığı 6 Büyük Hata

Pazarlamayı Önemsememek

“Eğer inşa edersen, gelecekler.” Bu, yeni girişimciler arasında ortak bir inançtır. Ürünlerinin o kadar devrim niteliğinde olduğunu düşünüyorlar ki, sadece ücretsiz PR ve ağızdan ağza güvenebilecekler.

Her şeyi Kendinizin Yapacağını Düşünmek

Başlangıçta, kimsenin işi sizin kadar iyi yapamayacağını düşünebilirsiniz, ürünlerinizin içini dışını biliyorsunuz ve işi başarılı kılma tutkusuna gerçekten sahip olan tek kişi sizsiniz. Bu sadece tükenmişlik için bir reçete değil başarınızı önemli ölçüde engelleyen bir durumdur.

Yukarıda size girişimcilerin en çok yapmış olduğu hatalardan sadece 6 tanesini belirttik, ancak girişimcilerin yaptıkları hataların sayısı sadece bunlarla sınırlı değildir. İyi bir girişimci olmak demek gelecekte güzel para kazanabileceğiniz anlamına gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön