Başarı

Genç Girişimcilere Yurtdışında Başarılı Olmaları İçin 5 Tüyo

Bölgesel pazarları ve kültürel farklılıkları anlamak işinizi yurt dışına taşımak için temel gerekliliklerdir.Yeni bir iş kurmak heyecan verici bir girişimdir fakat planınız uluslararası bir oyuncu olmaksa dikkate almanız gereken pek çok şey vardır. Peki, öyleyse yeni işinizin dünya çapında tutması için yapılması gerekenler nedir? İşte genç girişimcilere uluslararası iş dünyasına girebilmeleri için 5 tüyo.

Diğer ülkelerdeki pazarlara dikkat edin

Bu tüyo kulağa çok zor gelebilir; pek çok genç girişimci nereden başlayacağını bile bilemeyebilir. Fakat şirketinizin uluslararası düzeyde başarılı olmasını istiyorsanız öteki ülkelerdeki trendleri tanımaya başlamalısınız. Neyin nerede popüler olduğunu bilmek markanızın veya ürünlerinizin pazarlamasını yaparken hangi yolu seçmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Eğer herkes için tek bir yolu izleyerek pazarlama yaparsanız işiniz muhtemelen başarısız olur. Eğer küresel pazar hakkında bir şeyler bilerek işin içine girerseniz bu çok daha iyi bir başlangıç olur. Farklı bölgelerdeki farklı trendleri ve modelleri tanımak biraz zaman alabilir ama nereye bakacağınızı bilirseniz onların orada olduğunu görürsünüz. Ülke bazında büyük satış aylarının ne zaman olduğuna dikkat ederseniz bu size marka tanıtımınızı yapmanız için güzel bir zaman üzerine karar vermeye yardımcı olacaktır.

Kültürel farklılıkların farkında olun

Hedef kitlenizin sınırlarına ve kültürel ayrıntılarına saygı göstermeniz en büyük öneme sahiptir. Yapması zor bir şey olabilir fakat diğer ülkeler veya bölgeler ne olduğunu ve nasıl uygun bir şekilde hitap edeceğinizi anlamanız gereken kültürel farklılıklara sahiptir. Saygı duyuşunuzun basit bir göstergesi bile potansiyel müşterileriniz önünde markanızı daha iyi bir yere konumlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi seyahat servisi Voyaj’ın girişimcisi ve kurucusu Yasmine El Baggari Amerika’ya yaptığı seyahati sırasında birinci elden kazandığı tecrübenin yeni pazarlardaki kültürel farklılıkları anlamanın şirketinizi büyütmek için önemini tekrar vurguladığını söylüyor.

Baggari bu konuda “Fas’tan Amerika’ya 2011 yılında yaptığım ziyarette amacım ziyaretim boyunca mümkün olduğunca çok eyaleti ziyaret etmekti. Amerikan kültürünü birinci elden yaşamak ve deneyimlemek istiyordum. Aynı zamanda Arap dünyasına karşı olan önyargıları da kırmak niyetindeydim. Soğuk ve pahalı otel konaklamaları yerine konuk olabileceğim evleri tanımaya karar vermiştim. Pek çok Amerikan ailesi birkaç gecelik ziyaretlerim için bana cömertçe evlerini açtı. Ev sahipleri kültürüm hakkında bir şeyler öğrenme fırsatından ve fikir alışverişi yapıp kalıpları kırmaktan zevk aldılar. 2014 yılına kadar 34 eyalet ziyaret ettim ve 52 Amerikan evinde bulundum. Yolda pek çok arkadaş edindim ve Amerika hakkında saygı ve anlayış kazandım. Amerikalı insanların sıcak misafirperverliği ve açık görüşlülüğü beni çok etkiledi. Seyahatim kendi deneyimlerimi ve başkalarının deneyimlerini birleştirerek Voyaj’ı kurmak konusunda bana ilham oldu. Voyaj dünya çapındaki misafirlerle ev sahiplerini birleştiren, insanlara ilgi alanlarına göre anlamlı kültürel deneyimler sunan çevrimiçi bir platform.” diyor.

Potansiyel uluslararası müşteriler ne diyeceğinizi dinlemeye ve onların geleneklerine uymaya açık olduğunuzu ispatladığınız takdirde ikinize de yarayacak bir anlaşma yapmaya daha istekli olabilir.

Yabancı medya kuruluşları ile bağlantı kurun

Buradaki “bağlantı kurmanın” medya kuruluşlarına ürününüzü veya servisinizi satmaya çalışmak değil, onlarla çalışan bir ilişki kurmak demek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Onlara kendinizden bahsedin, ilginç bir hikâye ve işiniz hakkında bilinmeyenler ile destekleyin. Bu hareket medya kuruluşlarını sizinle alakalı bir makale yayınlamak zorunda bırakabilir ve bu da işinizin uluslararası erişiminizi artırır. Ne sunduğunuzun farkında olan daha çok insan size parasını harcayacak daha çok insan demektir. Basit fakat gönülden bir hikâye genel algınız için pek çok şey yapabilir.

Her şeyin plana göre gitmeyeceğini fark edin

Başlarken kesinlikle bazı zorluklarla karşılaşacaksınız. Bilmelisiniz ki bu sorunları nasıl halledeceğiniz başarınızı belirleyecek olan şeydir. Her şirket mükemmel olmamakla birlikte bazıları zorlukları yönetmekle özellikle başarısızdır ve bu da onların çöküşüne sebep olur. Farklı problemler ile nasıl doğru şekilde başa çıkacağınızı öğrenmek biraz zaman alabilir fakat bir gün mutlaka bunlarla karşılaşacağınızın farkında olmak güzel bir başlangıçtır. Eğer işlerin her zaman plana göre gitmeyeceğinin farkında olursanız onlarla başa çıkmak için daha hazırlıklı olursunuz.

Açık ve dürüst olun

Uluslararası iş dünyasında yapabileceğiniz en önemli şey dürüst olmaktır. Eğer her zaman dürüst, yardımsever ve cana yakın olursanız insanlar bunu neredeyse dakikasında fark edeceklerdir. İnsanların bu tip insanlar etrafında toplanmaya meyilli olduğunu fark edeceksiniz ve bu hem iş hem de kişisel ilişkileriniz için mükemmel olacak. Eğer karşılaştığınız her insana karşı dürüst olmayı başarabilirseniz gizli bir plan, bir aldatmaca, kapılar arkasında dönen pazarlıklar olmadığından emin olarak rahatlayabilirsiniz. Bu zihniyet stres seviyelerinizi de düşürecek ve coğrafyadan bağımsız olarak şirketinizi yönetmeyi daha da kolay hale getirecek.

Yeni bir şirket kurmak kolay bir iş değildir, şirketi uluslararası arenaya sokmak ise daha büyük bir zorluktur. Ancak uluslararası iş dünyasında karşılaşacağınız engellere doğru bir şekilde hazırlanırsanız bir sonraki büyük, küresel şirketi siz de kurabilirsiniz. Eğer bu yönergeleri izlerseniz işinizin ne kadar ileri gidebileceğinin sınırı yoktur.

Bu makale  Murray Newlands’ın inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön