Girişimcilik

Genç Girişimci Kalkınmayı Arttırmak İçin Webi Kullanıyor

Oliver Balch 3 farklı genç girişimci insanların hayatlarının ne kadar iyileştirilebileceği konusunda özel bir konuşma yapıyor.

Bu gençlerden 23 yaşında olan Gordon Swaby, çocukluğunun büyük bir bölümünü bilgisayar oyunu oynayarak geçirmiş. Ailesi onun bu alışkanlığını ortadan kaldırmak için ona oyunlar almamış ve onu kontrol altında tutmaya çalışmış. Bunun üzerine yılmayan genç girişimci, kendi oyununu geliştirerek web sitesini kurdu. Zaman içerisinde popüler olan girişimci artık kendisine gelen farklı oyunları incelemeye başladı. 23 yaşındaki girişimcinin en son geliştirmiş olduğu girişim ise öğrencilere üniversite giriş ve lise sınavlarında hazırlanmalarına yardımcı olmak içi çevrim içi eğitim şirketi oldu.

Swaby bir konuşmasında “Hayatım interneti kullanarak sorunları çözmekle ve ihtiyaçlarımı gidermekle geçti” dedi.

Swaby bir “sosyal girişimci” olarak anılmaktan çekiniyor. Öyle olsa bile e-şirketi Jamaika’nın toplumsal eğitimine katkı sağlıyor – bu her ülkenin uzun vadeli kalkınması için temel bir element. EduFocal servisine ücretsiz fakat sınırlı bir erişim sunmakla birlikte bir Pazar gazetesi ile promosyon anlaşması da yapmış.

Genç Girişimciler Kalkınmayı Arttırmak İçin Webi Kullanıyor
Genç Girişimciler Kalkınmayı Arttırmak İçin Webi Kullanıyor

Web tabanlı çözümlerin güzelliği sadece girişimci olmayı amaçlayanlara değil gençlerin geneline iç güdüsel bir şekilde çekici gelmesi. Panama’nın ilk çevrimiçi gönüllülük servisi olan Ponte en Algo’nun arkasındaki beyinlerden biri ve IBD’nin bir diğer genç girişimcisi olan Carolina Freire, “Genç insanlar çevrimiçi sosyalleşmeyi ve vakit geçirmeyi seviyorlar. Burada potansiyel gönüllüleri kapabileceğimizi ve müdahil olmaları için motive edebileceğimizi düşündük.” diyor.

– 24 yaş arasında olan 2000 kayıtlı gönüllüsü bulunuyor. Freire için genç insanların internet aracılığıyla sosyal meselelerle etkileşime geçme yeteneği gençlerin düşük katılımlarına önlem almada çok önemli. İnternet hakkında “Vatandaşlık görevlerinin pratiğini yapmaya başlayabilecekleri bir çeşit kapı gibi” diyor.

Bir diğer IDB genç girişimci olan Centre for Entrepreneurship and Leadership’in kurucusu olan Rock Andre’ye göre kısıtlı bağlantı günlük zorlukları temsil ediyor.

Vatandaşların sadece onda birinin düzenli internet kullandığı Haiti’de etkileri oldukça kısıtlı, Andre web erişiminin Haiti’deki tek engel olmadığını söylüyor: “Bazen internetleri varken bile elektrikleri olmayabiliyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön