Motivasyon

Farklı Motivasyon Uygulamaları!

Çalışanlarınızı motive etmek için hangi tekniklerin en çok işe yaradığını belirlemek zaman alır. Bu yazıda, farklı motivasyon tekniklerini ve bunları nasıl uygulayabileceğinizi inceleyelim.

Motivasyon Teknikleri Nelerdir?

Motivasyon teknikleri, üretkenliğe, işyerinde memnuniyet ve projelere anlamlı katkı sağlayan iç veya dış etkilerdir. Çalışanların daha çok çalışmak için heyecan duymaları veya şirket için değerlerine inanmaları gerektiğinde, yöneticiler ekiplerini cesaretlendirmek ve onlara ilham vermek için motivasyon araçları kullanabilir.

  1. Düzenli Anket Yapabilirsiniz

Çalışanların memnuniyetleri için düzenli olarak anket yapın. Çalışanlara fikirlerini önemsediğinizi ve girdilerine değer verdiğinizi göstermek için isimsiz anketler yapın. Çalışma koşullarını iyileştirebileceğiniz yollar hakkında öneriler isteyin.

Anketinizin sonuçlarını geri aldıktan sonra da harekete geçmelisiniz. Bu, çalışanlara fikirlerine gerçekten değer verdiğinizi, pozisyonlarında mutlu olmalarını istediğinizi ve bunun gerçekleşmesi için gerekli adımları atacağınızı gösterecektir. Size sadık olmalarını istediğiniz gibi onlara da sadık olduğunuzu gösterecek ve bu da onları en iyi performanslarını göstermeleri için motive etme konusunda uzun bir yol kat edecektir.

Farklı Motivasyon Uygulamaları!
Farklı Motivasyon Uygulamaları!
  1. Mesleki Gelişim

Çalışanlara mesleki gelişim programlarına teşvik edecek fırsatlar sunmalısınız.  Bu tür fırsatlar hem çalışanın verimini artırır hem de çalışana vasıf kazandırır.

  1. İyi Çalışmayı Onaylayın

Personelinizin iyi çalışmalarını onaylayarak ekip üyelerinizin çabalarına ilham vermesine yardımcı olabilirsiniz. Ekibe, kuruluşa veya kişisel olarak size fayda sağlayan şeylere örnekler verin.

Küçük, ölçülebilir hedefler, bir proje üzerinde çalışırken motive olmanın değerli bir yoludur. Ekibinizin tamamlanan işleri takip etmek için bir sistemi olsun ya da kendinize ait bir izleme sistemi geliştirin, ekibinizin makul ve ulaşılabilir hedefler belirlemesine yardımcı olmak, çalışanların önemli kilometre taşlarına ulaştıklarında motive olmalarını ve cesaretlendirmelerini sağlayabilir.

Örneğin, ekibinize bir müşterinin ofis alanını güncelleme görevi verildiyse, onları genel yüklenici adaylarıyla görüşme, seçtikleri ile bir sözleşme yapma, mimarlarla buluşma ve tasarım yapma gibi daha küçük hedefler koymaya teşvik edebilirsiniz.

Bir insanın kendisini ister günlük yaşam içerisinde isterse iş hayatında motive olması yaşamının daha renkli ve başarılı bir şekilde geçmesi için yeterli olacaktır.

Daha fazla bilgi için https://basarimuhendisi.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön