Başarı

Duygu Hafızayı Güçlü Tutar Başarı Sağlar

Duygu, insanlarda algı, dikkat, öğrenme, hafıza, akıl yürütme ve problem çözme gibi bilişsel süreçler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Duygu,  dikkatin seçiciliğini değiştirmenin yanı sıra eylem ve davranışı motive eder. Özünde sınırlı dikkat kapasiteleri daha iyi odaklandığında bu dikkat ve yönetici kontrolü öğrenme süreçleriyle yakından bağlantılı olacaktır.

Duygu,  kodlamayı kolaylaştırır ve bilginin verimli bir şekilde alınmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar duygunun öğrenmeyi ve uzun süreli belleği bir dizi faktöre bağlı olarak geliştirdiğini  bildirdiği için duyguların öğrenme ve bellek üzerindeki etkileri her zaman değerli değildir.

Son nöro görüntüleme bulguları, amigdala ve prefrontal korteksin medial temporal lob ile entegre bir şekilde işbirliği yaptığını ve amigdalayı modüle eden bellek konsolidasyonunu; bellek kodlaması ve oluşumuna aracılık eden prefrontal korteks; ve  başarılı öğrenme ve LTM tutumu için hipokampus.

Duygusal ve bilişsel işlemenin optimal entegrasyonunu sağlamak için beyindeki döngüsel duygusal kontrol ve bilişsel düzenlemenin iç içe geçmiş hiyerarşilerini de gözden geçiriyoruz. Bu derleme, duygunun öğrenme ve hafıza üzerindeki etkilerini ve çeşitli beyin bölgeleri tarafından oynanan işlevsel rolleri ve duygusal işlemeyle ilgili karşılıklı etkileşimlerini anlamak için duyguya yönelik temel bir evrimsel yaklaşımı vurgulamaktadır.

Duygu Hafızayı Güçlü Tutar Başarılı Sağlar
Duygu Hafızayı Güçlü Tutar Başarılı Sağlar

Duyguların Hafıza Üzerindeki Etkileri

Duyguların hafıza üzerindeki etkisine ilişkin mevcut bilgi durumunu ve eğitim ortamları için haritanın etkilerini özetliyoruz. Duygunun hafıza üzerindeki etkisi çok büyük ve bazı durumlarda yıllarca bu etkiyi üzerinizden atamazsınız.

Duygusal deneyimler doğada her yerde bulunur ve duygu, bilişin hemen hemen her yönünü değiştirdiği için akademik ortamlarda önemlidir ve belki de kritiktir. Testler, sınavlar, ödevler ve son teslim tarihleri, hayal kırıklığı, kaygı ve can sıkıntısını içeren farklı duygusal durumlarla ilişkilidir. Konu bile kişinin öğrenme ve hatırlama yeteneğini etkileyen duyguları etkiler.

Bu makalenin amacı, duygunun öğrenme ve hafıza üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına yardımcı olabilecek evrimsel bir yaklaşımı vurgulamaktı. Okuduğunuzda duygularınızın hayatınızın bir bölümünü nasıl etkileyebileceğini çok yakından görebiliyorsunuz. Duygularınızı kontrol altına aldığınızda yaşamdan alacağınız keyfin daha fazla olduğunu görürsünüz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 10 yıllık Doğrudan Satış sektöründeki hayatımda doğrularımda vardı yanlışlarımda her aldığım eğitim benim hergün daha güçlenerek ayağa kalkıp bağlanmama sebep veriyor.Bu eğitimi ilk kez almama rağmen bugüne kadar aldığım eğitimlere oranla bana sağladığı fayda %90 bunun için size,güzel enerjinize sonsuz teşekkür ederim.Diğer egitimlerinizde görüşmek üzere 🎯👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön