İş

Bugün Yapılacak İşi Yarına Erteleme

Bir şeyleri yapmayı erteliyoruz, çünkü bizim için hoş olmayabiliyor.  O işi anında yapmak yerine erteleme işimize çok daha iyi gelebiliyor.

Kişi olumsuz sonuçları veya görevi tamamlamanın ödülleri yaklaşana kadar işleri ertelemeyi tercih edebilir. Özellikle ödüller veya cezalar  uzakta olduğunda kendisini çok daha rahat hissedebiliyor.

Düşük benlik, hayal kırıklığı, kızgınlık ve can sıkıntısı,  görevlerin ertelenme olasılığını yükseltir.  İnsanların bu tür görevlerle başa çıkma biçimleri, yani onları bitirip bitiremeyecekleri, bir dizi özelliğe bağlıdır.

Sanırım bu bulguların hiçbiri gerçekten beklenmedik değil. Tüm bunları okurken beni en çok şaşırtan soru muhtemelen cevaplanması en zor olanıydı.

Erteleme gerçekten o kadar kötü mü?

Açıktır ki, ertelemenin modern toplumda güçlü bir olumsuz çağrışımı vardır. Yine de, gerçekten kötü bir şey mi?

Genelde işleri erteleyenler bundan zevk almazlar. Aksine, anlık zevk, ardından çok sayıda suçluluk, kendinden nefret etme ve pişmanlık duyabilirler.

Ne yazık ki çoğu erteleyici da Vinci’nin değil. Yapacak işleri olan normal insanlardır, çoğu zaman son dakikada telaşla yapılan işler.  Erteleyen kişiler genelde  düşük performansa sahip olduklarından dolayı son teslim tarihi yaklaştıkça daha fazla strese girerler ve bu da a düşük yaşam moduna sahip olmalarını sağlar.

Bugün Yapılacak İşi Yarına Erteleme

Sağlık ve mali konular gibi hayatın belirli yönlerinde, ertelemenin ciddi sonuçları olabilir. En önemlisi, erteleyenlerin çoğu bundan pek hoşlanmıyor ve daha az yapmak istiyor. Bazı insanlar “son dakikanın” telaşından zevk alsalar ve baskı altında daha iyi çalışsalar da, çoğu erteleyici için ertelemeden pek zevk alınmaz.

Ertelemenin bir işi yapmanın farklı bir yolundan başka bir şey olmadığını söylemek istesek de gerçek şu ki hedeflerimiz ve arzularımız zamana yayılan karmaşık görevleri üstlenmeye bağlıdır.

Erteleme gerçekten o kadar kötü mü?

Biliyoruz ki bir işi ertelemenin modern toplumda olumsuz bir etkisi vardır, ancak  gerçekten kötü bir şey mi? Diyebilirsiniz. Hemen açıklayalım:

Bir işi ertelemiş olmak demek yarım kalması ya da başlanmamış bir görevi ifade eder. Doğal olarak bunun bizden götürüsü sadece zaman kaybı değil güven kaybı da olacaktır.

Bu yüzden, erteleme gücünüzle savaşmayı ertelemeyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön