İşÖne Çıkanlar

Bir Şeyi Bedava İstemeden Düşünün!

Bir Şeyi Bedava İstemeden Önce, Karşılığında Ne Teklif Edebileceğinizi Düşünün! : İnsanlardan sizin için yapacakları bedava şeyleri istemeden önce sizin verebileceklerinizi bir düşünün. Çünkü sizin bedava istediğiniz şeyler karşınızdakinin zamanının yanında parasını kaybetmesine de neden olabilir. İşte bu yazımda buradan yola çıkarak ben de size birinden bir şeyi bedavaya istemeden önce, karşılığında ne teklif edebileceğinizi düşünün! Diye sesleneyim istedim.

Masaya ne koyuyorsun?

Birinden bir şeyi bedava isterken öncelikli olarak karşılığında masaya ne koyacağınızı iyi düşünmeniz gerekir. Çünkü birden fazla ücretsiz olarak yapılmasını istediğiniz şeyler rica olmaktan öteye geçecektir. Mesela hiç kimse ekibinden bedava çalışmasını istememelidir. Çünkü ücretsiz iş talep etmeye başladığınız andan itibaren değerinizi düşürmeye başlarsınız. Hatta aranızda kırgınlıklar da oluşabilir.

Bir Şeyi Bedava İstemeden Düşünün
Bir Şeyi Bedava İstemeden Düşünün

Yararlı değiş tokuş

Bedava olan şeyler para gerektirmeyen işler olarak tanımlanır ancak birinden bir şey istediğiniz zaman bunun karşı tarafa mal, para, enerji ve zaman kaybı oluşturacağını unutmamalısınız. Bunun için birinden bir şeyi bedava isterken aynı zamanda onun için para gerektirmeyen bir iş olduğunu asla düşünmeyin. Bir ricada bulunurken bunun birtakım yöntemleri vardır, yani bir şeyler almak istiyorsanız değiş tokuş en iyi şeydir.

Örneğin;  “Merhaba, benimle kahve içmeye çıkar mısın? İşle ilgili sana sormam gereken birkaç soru var!” demek yerine belki de “Merhaba, işle ilgili sana sormam gereken birkaç soru var. Bir ara seninle kahve içmeye çıkalım, ayrıca karşılığında birkaç referans kazanmanda yardımcı olabilmesi umuduyla sana networking grubumu tanıtmak istiyorum.” Demek doğru olandır.

Yukarıda verdiğim örnekteki gibi bir teklifte bulunmak her zaman olumlu yanıt alacağınız anlamına da gelmemelidir. Yani yaptığınız teklifte “hayır” cevabı verilebileceğini de unutmayın.

Buna rağmen, istekte bulunduğunuz kişi, doğru düzgün bir değiş tokuş imkânı sunmaksızın bir istekte bulunduğunuzdan çok daha farklı bir şekilde yaklaşacaktır. İsteğinize saygı duyacak ve o an kendisini nasıl değerli, saygı ve minnet duyulan birisi gibi hissettirdiğinizi asla unutmayacaktır.

Kısacası birinden bir şeyler isterken ve bunun da bedava olduğunu düşünüyorsanız mutlaka en iyi şartlarla yaklaşmak zorundasınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön