Başarı

Beyin Gücünüzü Artırmanın 11 Yolu

Beyin Gücünüzü Artırmanın 11 Yolu: Vücudun yaşlanma belirtileri gösteren diğer kısımları gibi -daha yumuşak bir orta bölüm, daha zayıf kaslar beyniniz de yaşlandıkça azalır. Beyninizi zinde tutmanıza yardımcı olabilecek bazı kanıtlanmış teknikler var. Kendinizi keskin ve aklı başında hissetseniz bile, bu ipuçları zihinsel keskinliğinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir:

Daha fazla hareket edin.

Egzersiz, beyne giden kan akışını ve oksijeni artırır ve beyniniz ne kadar fazla kan akışı ve oksijen alırsa, o kadar fazla hücre oluşturabilir ve bu hücrelere o kadar fazla besin sağlayabilir, tam anlamıyla beyninizi besler. Araştırmalar, düzenli egzersiz yapan kişilerin daha iyi bilişsel becerilere ve hafızaya sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. İster hafif bir yoga dersi, ister bir yürüyüş ya da mahallenizde bir yürüyüş olsun, her gün 30 ila 60 dakikalık aktiviteyi hedefleyin.

Beyin Gücünüzü Artırmanın 11 Yolu
Beyin Gücünüzü Artırmanın 11 Yolu

İyi dinlenin.

Uykunun miktarı ve kalitesi daha iyi beyin sağlığı için anahtardır. Uyku, anıları pekiştirmeye, dikkati artırmaya ve olumsuz duyguları yatıştırmaya yardımcı olur. Çoğumuzun her gece yedi ila dokuz saate ihtiyacı var; Bunu yapamıyorsanız, yatmadan önce yapay ışığı ve kafeini azaltabilirsiniz.

Yeni bir hobi keşfedin.

Kelime bulmacası, örgü örmek, mah-jongg, piyano çalmak, dans etmek veya fotoğraf düzenleme gibi yeni bir şeyi nasıl yapacağınızı öğrenerek beyniniz yeni nöronlar ve sinapslar üretir.

Zen yerinizi bulun.

Kronik stres, beyninizdeki kortizol hormonu seviyelerini artırabilir, bu da nörotransmitterlerin aktivitesini bozabilir, bu da zaten sahip olduğunuz anılara erişmenizi veya yeni anılar oluşturmanızı zorlaştırır. Dikkatli meditasyon, masaj ve yoga, dikkat etme kapasitenizi artırabilecek ve hafızanızı güçlendirebilecek kortizol seviyelerini düşürmenin birkaç yoludur.

Bir yemek günlüğü tutun.

Bazı insanlar nişastalı veya şekerli yiyecekler yedikten sonra “beyin sisi” yaşayabilir çünkü bu yiyecekler kan şekeri seviyelerinde dalgalanmalara neden olabilir ve kan şekeri çok düşük olduğunda beyin yeterli enerji alamaz. Yemekten bir ila üç saat sonra nasıl hissettiğinize dikkat ederek, beyin fonksiyonunuzu etkileyebilecek yiyecekleri belirleyebilirsiniz.

Kilona dikkat et

Obezite, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon, artan bunama riski ile bağlantılıdır. Sizin için sağlıklı bir vücut kitle indeksi ve bu kiloya ulaşmak için ne kadar yemeniz ve egzersiz yapmanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön