Girişimcilik

Beden Dili Kullanıyor musunuz?

Beden dili ile İletişim, kullandığımız kelimelerden daha fazlasını içerir. Konuştuğunuz kişiyle göz temasını sürdürmek, görüntülü aramada eğilmek veya konuşurken el hareketlerinizdir.

Ses tonu, jestler ve duruş gibi sözel olmayan ipuçlarının tümü rol oynar. Bu makalede, beden dilinin ne olduğunu ve insanları anlamak ve insanlarla daha etkili iletişim kurmak için onu nasıl yorumlayabileceğinizi anlatalım istedik.

Beden Dili Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, beden dili, gerçek duygularımızı ortaya çıkarmak için kullandığımız konuşulmayan iletişim unsurudur.

Gerçek bir gülümsemeye dönüşen rahat yüz ifadesidir. Dinlediğinizi, oturduğunuzu veya ilginizi iletmek için dik durduğunuzu veya el hareketleriyle dikkati yönlendirdiğinizi gösteren başın eğilmesi olabilir.

Bunun gibi işaretleri “okuyabildiğinizde”, birinin size söylediklerinin tam mesajını anlayabilirsiniz. İnsanların söylediklerinize ve yaptıklarınıza verdiği tepkilerin daha fazla farkında olursunuz. Beden dilinizi daha olumlu, ilgi çekici ve ulaşılabilir görünecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Beden Dili Bilimi

Muhtemelen bir mesajın sadece % 7’sinin kelimelerle iletildiği istatistiğini duymuşsunuzdur. Diğer % 93 ise sözsüz iletişimdir.

Beden Dilini Kullanıyor musunuz?
Beden Dilini Kullanıyor musunuz?

Beden Dili Nasıl Okunur?

Başkalarında beden dilinin farkında olmak, konuşulmayan sorunları veya olumsuz duyguları yakalayabileceğiniz anlamına gelir. İşte dikkat etmeniz gereken bazı işaretler.

Zor konuşmalar hayatın rahatsız edici bir gerçeğidir. Belki kaba bir müşteriyle uğraşıyorsunuzdur.

Bu gibi durumlar genellikle sinirlilik, stres ve hatta öfke duygularıyla karmaşık hale gelir. Ve onları saklamaya çalışsak da, bu duygular genellikle beden dilimizde kendini gösterir.

Birisi aşağıdaki davranışlardan birini veya birkaçını sergiliyorsa, muhtemelen bağlantısız, ilgisiz veya mutsuz olacaktır.

 • Kollar vücudun önünde katlanmış.
 • Gergin yüz ifadesi.
 • Bedenin sizden uzaklaşmasıı.
 • Gözler aşağı dönük, az temas halinde.

Beden Dili Duruşu

Bu işaretlerin farkında olmak, ne söyleyeceğinizi ve nasıl söyleyeceğinizi ayarlamanıza yardımcı olabilir. Bu şekilde karşınızdaki kişiyi daha rahat ve iknaya açık hale getirebilirsiniz.

Bir sunum yaparken veya işbirliği yaparken  bir grupta, çevrenizdeki insanların tamamen meşgul olmasını istersiniz.

Söylediklerinizden sıkılmış olabileceklerini gösteren bazı açık göstergeler şunlardır.

 • Başları yere eğik, çökmüş oturmak.
 • Başka bir şeye veya uzaya bakmak.
 • Kıpırdanma, kıyafetleri toplama veya kalem ve telefonlarla oynama.
 • Yazma veya karalama.

Beden Dili Psikolojisi                  

İnsanlara doğrudan bir soru sorarak veya onları bir fikirle katkıda bulunmaya davet ederek yeniden etkileşim kurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
  0
  Sepet
  Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön