Başarı

15 başarılı girişimci aldıkları en iyi tavsiyeyi paylaşıyor

İşte öne çıkan işadamlarının imparatorluklarını kurmak için kullandıkları faydalı dersler. Sıfırdan başarılı bir şirket kurmak kolay değildir ve kimse bunu yalnız başına başaramaz. Başaran girişimciler için en zor anlarda vazgeçmek ve dayanmak arasındaki fark, daha önce aynı şeyleri yaşamış insanlardan tavsiye almak ve tavsiyeleri dinleyecek kadar akıllı olmak olabilir.

Milyarder Mark Cuban’ın babasının ona kısa yolun olmadığını söylemesinden Lululemon kurucusu Chip Wilson’un insanların aslında başkalarına yardım etmeyi sevdiğini keşfetmesine kadar, 15 başarılı girişimciye hayatlarında aldıkları en iyi tavsiyeyi sorduk ve bugüne kadar hangi dersleri akıllarından çıkarmadıklarını öğrendik.

1. Milyarder Mark Cuban: Kısa yol yoktur.

Dallas Mavericks’in sahibi ve yatırımcısı Business Insider’a yaptığı açıklamada aldığı en iyi tavsiyenin “İşi yap. Daha çok çalış. Daha çok düşün. Tahmin ettiğinden daha çok sat. Kısa yol yoktur” olduğunu söyledi. Tavsiye Cuban daha lisedeyken araba döşemeciliği yapan babasından gelmiş. Cuban babası hakkında “Her zaman cesaretlendirici fakat aynı zamanda gerçekçiydi” diyor.

2. Lokantacı Jon Taffer: İşinizdeki her detayı görün.

Bar Rescue adlı televizyon programının sunucusu ve eski şirket sahibi Taffer, yakın zamanda Business Insider’la yaptığı söyleşide şunu hatırladığını söyledi: “Yıllar önce çok gençken Hyatt’ın bir genel müdür yardımcısı bana baktı ve ‘bakıyorsun ancak göremiyorsun’ dedi”. Taffer sadece büyük resme bakmayı değil, her mekan düzenine, ışık müştemilatına ve müşteri değişimine bakmayı öğrenmiş. “Her çatlağı, her detayı görmek. İşime sadece bakmayı değil, gerçekten görmeyi öğrendim” diyor.

3. FUBU Kurucusu Daymond John: Paranın peşinde koşma.

John’un annesi John küçükken ona “Para mükemmel bir köledir ancak çok fena bir efendidir” demiş.

Shark Tank yatırımcısı Business Insider’dan Richard Feloni’ye “İlk zamanlarda işleri zengin olmayı istediğimi düşündüğüm için yapıyordum” diyor. “Tüm o şirketler ekseriyetle battı fakat daha sonraları sadece sevdiğim bir işi yaptığım şirketim ise patladı.”

John “Yani dedelerinizin ve ninelerinizin size söylediği o eski sözler bir şekilde doğru” diye devam ediyor. “Ben bunu yıllar içinde öğrendim. Varlıklı olduktan ve para kazandıktan sonra da pek çok şeyde başarısız oldum ve tüm bunlar bana gençken söylenen bazı teorileri destekledi.”

4. Panera Break kurucusu ve CEO’su Ron Shaich: Rekabet avantajı her şeydir.

Shaich Business Insider’a yaptığı açıklamada “Rekabet avantajını kaybetmek iş hayatındaki en büyük risktir” diyor. Söylediğine göre eğer insanların rakiplerinizi geçip size gelmesi için bir sebebiniz yoksa yoksunuz demektir.

Shaich “Eğer bir şeyler yapıp birilerini heyecanlandırabiliyorsanız – herkes için değil fakat birileri için en iyi seçenek olabiliyorsanız o zaman başarılı olursunuz. Mevzu tamamen birisi için bir şeyi diğerlerinin yapamayacağı kadar iyi yapmaktan ibaret” diye devam ediyor.

5. Emlak imparatoru Barbara Corcoran: Benim en iyi tavsiyem bir hakaretti.

Ters psikoloji olduğunu söyleyebilirsiniz fakat Corcoran’ın başarılı olmasını sağlayan şey bir hakaretmiş. Business Insider’dan Henry Blodget’e “Biraz garip. En iyi tavsiyem aslında en kötü tavsiyemdi. O zamanlar erkek arkadaşım ve ortağım olan kişinin bana onsuz asla başarısız olamayacağımı söylemesiydi. Şüphesiz üzülmüştüm. İyi ki bana o şekilde hakaret etmiş çünkü o olmasaydı büyük bir şirket inşa edemezdim. Beni başarısız olarak görme zevkini ona tattırmamak için denemeye devam ettim. Yani en iyi tavsiye bir hakaretti” dedi.

6. Dilbert’in çizeri Scott Adams: Vazgeçmeyin.

Adams Business Insider’a “En iyi tavsiyemi başarılı bir karikatürist olmadan önce aldım. Profesyonel karikatürist olan ve yıllar önce PBS’te ‘Funny Business’ adlı bir TV programı bulunan Jack Cassady’den tavsiye istedim. Ona mektup yazdım ve o da bana cevap olarak ‘rekabetçi bir iş ama vazgeçme’ tavsiyesini verdi.”

Adams “Kulağa çok hafif geliyor ama hikayeyi biraz daha ileri sarmam gerekirse; birkaç karikatür hazırladım ve onları dergilere gönderdim – The New Yorker, Playboy gibi – ama onlar karikatürlerimi reddetti. Ben de ‘Eh, en azından denedim’ dedim. Bir yıl sonra Cassady’den ikinci mektubumu aldım. Ofisini temizlerken benim örneklerime denk gelmiş ve sadece vazgeçip vazgeçmediğime emin olmak için bana mektup yazmış. Ben de vazgeçmiştim. Sonra sanat malzemelerimi çıkardım ve kendime yüksek hedefler koydum.” diye devam etti.

“Şansın beni bulması için bir şey daha yapmam gerekiyordu. Sonuçta ortaya çıktı ki, dünyadaki benim karikatürlerime bakarak ‘evet’ diyebilecek belki de altı kişiden biri, Dilbert’in karakter olarak aynısı ve aynı işe sahip bir adamla evlenmiş olan bir kadınmış. O tek bir ekstra denemeye ihtiyaç vardı ve o deneme de bana verilen en iyi tavsiye olan ‘asla vazgeçme’ olmasaydı olmazdı.”

7. Container Store kurucu ve CEO’su Kip Tindell: İş, herkes için kazan-kazan olmalıdır.

Tindell’in favori derslerinden biri sanayici Andrew Carnegie’ye ait: “Diğer kişinin sepetini ağzına kadar doldur. Bu sayede para kazanmak kolay bir önerme haline gelir.” Tindell bu planı çalışanlarına sektör ortalamasının iki katı maaş ödeyerek ve bayileri sömürmek yerine onlara nasıl yardımcı olabileceğini sorarak uyguluyor.

Tindell Business Insider’a “Yaptığınız ve yapmadığınız her şey dünya ve sizin işiniz için düşündüğünüzden daha önemlidir. Elinizdeki güç hakkında dikkatli olursanız bu büyük bir iş avantajına dönüşür” diyor.

8. Lululemon kurucusu Chip Wilson: Yardım istemek normaldir.

Wilson, “bunu anlamam uzun zaman aldı ancak en iyi tavsiye yardım istemek ve her şeyi bilmediğimdi. İnsanlar yardım etmeye bayılıyor. Kendimi emniyetsiz hissetmek ve her şeyi bilmek zorunda değilim” diyor. Bu kavrayışı 1991 yılında katıldığı bir hafta sonu semineri olan Landmark Forum’da kazanmış. Diğer insanlara güvenmeyi öğrenmek ve kontrolü paylaşmak Lululemon’un başarısında oldukça etkili olmuş zira başlarda Wilson Lululemon ile beraber aynı anda başka bir şirketi de yönetiyormuş.

9. Girişimci ve yazar Tim Ferriss: Arkadaşlarının olduğu gibisin.

The 4-Hour Workweek kitabının yazarı Ferriss, “Benim aldığım en iyi tavsiye: sen en çok iletişimde olduğun 5 kişinin ortalamasısın” diyor. Bu tavsiyeyi lisedeki güreş koçundan almış ve hiçbir zaman unutmamış. “Bunu her zaman kullanıyorum; yatırım yapacağım girişimleri seçmede, yatırımcıları seçmede, katılacağım spor takımlarında veya yemek yiyeceğim insanları seçmede. Her an bunu düşünüyorum” diyor.

10. Camping World CEO’su Marcus Lemonis: Büyük balık olabileceğin bir sektöre gir.

Lemonis Business Insider’a yaptığı açıklamada “En iyi tavsiyemi kariyerimde büyük etkisi olan Lee Iaccoca’dan aldım. Çok basitti, ‘küçük balık değil büyük balık olabileceğin işlere gir’den ibaretti. Değişim öznesi olabileceğin, değişime sebep olabileceğin bir işe gir. Benim için işe yaradı” diyor.

11. Reklam girişimcisi Sara Rotman: Rahatlık düşmandır.

Vera Wang, True Religion ve Tory Burch gibi müşterilere sahip olan reklam ajansı MODCo’nun sahibi Rotman “En iyi tavsiyemi şirketimi kurma konusunda konuşurken ilk muhasebecimden aldım” diyor. “İş planım ve kurulmak için ne kadar borç para almam gerektiği hakkında konuşuyorduk. Bana dedi ki ‘Hayatta kalmaya yetecek kadar çok, rahat ettirmeyecek kadar az olması lazım. Başlangıçta korkmuş olmak önemlidir’”.

“Aslında o duyguyu korkudan ziyade aç kalmak olarak belirtmeyi tercih etsem de, yine de müthiş bir tavsiye olduğunu düşünmüştüm” diyor. “Bu açlığın tüm kariyerim boyunca inanılmaz bir motivasyon sağlayıcı olduğunu keşfettim. Rahat olmak düşmandır. Aç kalmak sizi kendinizi hayatta kalmaya, büyümeye ve gelişmeye devam etmeye zorlar.”

12. 5 Acre Farms CEO’su Dan Horan: Basitlik her şeydir.

Horan, “Basitlik gerçekten çok önemlidir” diyor. “Basit olmalı ve bazen bir şeyleri basitleştirmek için gerçekten onunla ilgili her şeyi çalışmalısınız. Karmaşık bir şey olduğu ortaya çıkabilir ama onu basit bir şekilde sunmalısınız. Özellikle de insanlar söz konusu olduğunda: insanlar bir şey almak istediklerinde uzun bir öğüt istemezler.”

13. Hello Design CEO’su David Lai: Zamanınız en kıymetli varlığınızdır.

“Babam küçükken bana her zaman derdi ki: ‘Hepimizin günde sadece 24 saati var. Bizi tanımlayan şey o zaman ile ne yapmayı seçtiğimizdir’” diyor Lai. “Zaman, geri getiremeyeceğiniz tek şeydir.”

14. NewsCred CEO’su Shafqat Islam: Eğer sürekli ‘hayır’ kelimesini duymuyorsanız, yeterince zorlamıyorsunuz demektir.

Islam, Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Tek bir kişiye atfedebilir miyim bilmiyorum zira birden çok insandan duydum ki: eğer bir gün içinde yeterli sayıda ‘hayır’ kelimesini duymuyorsanız muhtemelen o işi doğru yapmıyorsunuz veya muhtemelen kendinizi yeterli derecede zorlamıyorsunuz demektir” diyor.

Islam “Bunun şirket kuran herkes için iyi bir tavsiye olduğunu düşünüyorum zira çok fazla ‘hayır’ duyuyorsunuz. Bunun da tamamen normal olduğu kanısındayım çünkü işleri değiştiren, çığır açıcı bir şeyler yapmaya çalıştığınızda karşı çıkan kişiler olacaktır” diye ekliyor.

15. SumAll CEO’su Dane Atkinson: ‘Hayır’ demeyi öğrenin ve en iyi olduğunuz işe yoğunlaşın.

Atkinson “Zaman içinde farkına vardığım bir şey varsa o da odaklanmanın kritik derecede önemli olduğudur” diyor. “Müthiş fikirlere hayır diyebilmek muhteşem olanlarına ulaşabilmek için gereklidir. Her adımda tek bir yola odaklanmalısınız. Bir girişimci olarak bunu yapmak zordur çünkü nereye gittiğiniz hakkında yeterli özgüvene sahip değilsinizdir” diyor.

Atkinson, “Şu küçük şirketlerin müşterilerle çalışan müşteri temsilcilerine sahip olmak için servis markaları oluşturduğunu görürsünüz, bu yüzden ürünlerini ilk birkaç senede üç farklı gruba hizmet verecek şekle getirirler. Bu içinde bulunmak için çok kötü bir durumdur. Hepimiz servislerin sadece şeyi doğru yapmasını bekliyoruz, dünyayı aramak veya 140 karakter girmek veya arkadaşlarınızın resimlerini paylaşmak gibi. Bu, başarıya ulaşana kadar tekrar tekrar uygulayabileceğiniz çok basit bir formüldür” diye ekliyor.

Bu makale  Jenna Goudreau’nun inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
0
    0
    Sepet
    Sepete Eğitim EkleyinEğitimlere Geri Dön